Opis

Muzyczno-wizualny koncert z okazji 10-lecia firmy JEPPESEN w ramach cyklu JAZZ by JEPPESEN 2017

SHMIB - Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem

Jest to efekt współpracy artystów zaproszonych do projektu Symbiotyczność tworzenia (Symbiosity of Creation), koncepcji w której jednym z bohaterów są mrówki farmerki – jeden najbardziej wyspecjalizowanych superorganizmów na świecie, w dodatku emanujący swoim niepowtarzalnym światem dźwiękowym.
W tworzeniu tej symultanicznej hybrydy dźwiękowej udział biorą: Ireneusz Wojtczak, Marcin Masecki, Zespół JAAA (Kamil Pater i Marek Karolczyk, Miron Grzegorkiewicz). Budowa, życie wewnątrz instalacji oraz nie-ludzka część dźwiękowa: Atta sexdens (mrówki farmerki). Budowa instalacji - specjalnego mrówczego habitatu: Elvin Flamingo. Infer – Patryk Chyliński, Radosław Deruba.
Fakt wykorzystania przez nas głosu biologii jest przyczyną zaistnienia tego co niesłyszalne i uwypukleniem tego z czym jeszcze nie pracowaliśmy. Nagłośnienie dialektu, dźwięku jako komunikatu tej prastruktury to początek na którego bazie możemy tworzyć, samplować i rytmizować nasz własny, wspólny dźwiękowy komunikat. W tej sytuacji, nasza pozycja autora zmienia się w pozycję uczestnika i współtwórcy gdzie interaktywność zachodzi w relacji jeden do jednego tzn: z całkowitym poszanowaniem wszystkich uczestniczących tu bytów. Nasza muzyka jest tworzona przy ścisłym współudziale dźwięków emitowanych na żywo przez mrówki. Ten głos „innego” - niesłyszalny ludzkim gołym uchem - jest wielokrotnie wzmocniony, dzięki użyciu bardzo czułych mikrofonów kontaktowych.. Dźwięki mrówek, na co dzień służące im do wzajemnego komunikowania się i przekazywania informacji o aktualnej sytuacji wewnątrz szklanych instalacji w inkubatorach, są w tworzonej muzyce równoprawnym „instrumentem. Mamy zatem tutaj do czynienia, jednocześnie z pełną autonomią dźwięków i zdarzeń oraz nieprzewidywalnym finalnym efektem części muzycznej prezentowanego dzieła.

„Tym, co robiło wrażenie, to zapowiadana symbioza. Obserwując muzyków i wsłuchując się w ich brzmienie, nietrudno było zauważyć, jak bardzo są zaangażowani w to przedsięwzięcie. Całość współgrała ze sobą idealnie. Połączenie muzyki, odgłosów mrówek, inkubatorów i wyświetlanych zbliżeń z kamer absorbowało uwagę tak bardzo, że nawet się nie zorientowałam, kiedy minął koncert, a wychodząc z sali, nie potrafiłam powiedzieć nic innego niż: „Wow! To było coś niesamowitego!”.
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław 2016

Projekt SHMIB współtworzą:
ATTA (mrówki farmerki) - „Jedne z najbardziej skomplikowanych systemów komunikacji znanych wśród zwierząt, najbardziej dopracowane systemy kastowe, klimatyzowane architektury podziemnych ogrodów grzybowych, milionowe kolonie, to wszystko sprawia, iż farmerki zasługują na uznanie ich najbardziej wyspecjalizowanym superorganizmem na świecie” (Bert Hölldobler, Edward O. Wilson, The Superorganism).
ELVIN FLAMINGO - artysta wizualny, autor wieloletniego tryptyku o wspólnym tytule „Symbiotyczność tworzenia” (2012-2034), nominowanego do nagrody Prezesa Rady Ministrów (2014) i uhonorowanego Nagrodą Krytyków na WRO Media Art Biennale we Wrocławiu (2015). Doceniony nagrodami Grand Prix Biennale Sztuki w Gdańsku (2012) oraz Grand Prix Triennale Sztuki w Sopocie (2016).
IREK WOJTCZAK – saksofonista, improwizator, aranżer, którego kreatywność nie pozwala krytyce na wygodne umieszczenie jego muzyki w ciasnej niszy. Doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz oraz The New York City Jazz Record - takich jak: Karl Ackermann, C. Michael Bailey, Budd Kopman i Ken Waxman.
MARCIN MASECKI - pianista, kompozytor i aranżer, poruszający się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. W ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, nagrywającym i występującym zarówno z repertuarem klasycznym, jaki i jazzowym. Grając koncerty solowe, jednocześnie współtworzy szereg formacji łączących jazzową improwizację z awangardowym podejściem.
JAAA! - wyjątkowy zespół muzyczny, w którego skład wchodzą muzycy/producenci Miron Grzegorkiewicz, Marek Karolczyk, Kamil Pater. Zespół w 2015 roku nagrał swój debiutancki album pt. Remik otwierając nim kolejne drzwi możliwości we współczesnym świecie muzyki elektronicznej.

Support : aiodine

“aiodine” to autorska muzyka elektroniczna czerpiąca z szerokiego spektrum dźwiękowego, nie ograniczająca się do wąskich charakterystyk gatunkowych.
Naturalne brzmienie gitary basowej Juliusza Kapki miesza się z elektronicznymi brzmieniami oraz liniami wokalnymi stworzonymi przez Kacpra Graczyka. http://www.aiodine.com

BILETY WKRÓTCE!
40 zł - przedsprzedaż
50 zł - w dniu koncertu


Interticket Kup bilet
Kup Bilecik Kup bilet